FANDOM


Loa
LOA 2016 Championship
Dates June 30, 2016 - September 12, 2016
Sport Football/Soccer
Game Used Pro Evolution Soccer '12, XBox 360
Format League & Knockout
Participants 10
Matches Played 58
Champion(s) FC Kristallnacht (1st title)
Tournament History
2015-16 2016 LOA Cup 2016-17

This is the first season of the League of Atrocities Lower Divisions tournament under its current format. Prior to this summer tournament, LOA was run under a league format, which concluded in May 2016.

Sixteen teams compete in the Championship level, with a group stage followed by a knockout stage. The group stage comprises of four groups of four teams each, with each team playing the other three teams in their group both home and away, for a total of six games. At the end of this double round-robin, the top two teams advance to the knockout stage. The last place teams of each group move to the relegation round.

The knockout stage bracket is pre-determined, and not drawn at the time the teams are known. Knockout stage games are single elimination, with extra time and penalties if needed. In the quarterfinals, the group winners are the home team. In the semifinals and final, the higher ranked team is the home team.

In the relegation round, the four teams compete in semifinals and a final. The winner of the final remains in the Championship in next year's tournament. The other three teams are relegated to the 2017 Second Division.

Rosters

Main article: LOA 2016 Rosters
Main article: LOA Summer 2016 Transfers

Draw

The sixteen teams are drawn into four groups of four. The teams are split into four pots, based on prior year's performance, and each group will contain one team from each pot.

  • Pot 1 contains the teams that reached the semifinals in last year's tournament.
  • Pot 2 contains the teams that were eliminated from the quarterfinals in last year's tournament.
  • Pot 3 contains the teams that finished third in the four groups last year.
  • Pot 4 contains the team that won last year's relegation round, as well as the three newly promoted teams from the Second Division.
Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

Real Qaeda
Kim Jong Un-ited
Lokomotiv Buchenwald
CF Inquisición

FC Kristallnacht
AC Gaddafi
FC Genocide
Nuclear Arsenal

FC Smallpox
Sun City FC
FC Spartak Hamas
CF Cartel de Escobar

Force Publique FC
Drone Strikers FC
SC Manifest Destiny
Sinn Féin FC

Group Stage

Group A

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1FC Smallpox (Q) 6 3 2 1 10 5 +5 11
2SC Manifest Destiny (Q) 6 2 3 1 7 7 0 9
3FC Genocide 6 2 1 3 8 10 -2 7
4CF Inquisición (S) 6 1 2 3 6 9 -3 5

(Q) Qualified for Knockout; (S) Saved from Relegation via Playoff Win (R) Relegated

    : Advanced to Knockout Stage
    : Advanced to Relegation Playoff
June 30 Estadio Tortura
CF Inquisición 0 - 1 SC Manifest Destiny
McCracken Soccerball shade 26'
Stadion Slobodan Milošević
FC Genocide 0 - 2 FC Smallpox
Awi Zawi Soccerball shade 3'
Getlost Soccerball shade 65'

July 7 Variola Park
FC Smallpox 2 - 2 CF Inquisición
Taco Taco Soccerball shade 17'
Awi Zawi Soccerball shade 65'
Carapozzi Soccerball shade 5'
Manese Soccerball shade 25'
Homestead Park
SC Manifest Destiny 3 - 2 FC Genocide
Vehemently Soccerball shade 24'75'
Roykfrie Soccerball shade 70'
Zaki Al-Aqrip Soccerball shade 31'
Robert Mugabe Soccerball shade 33'

July 14 Homestead Park
SC Manifest Destiny 0 - 2 FC Smallpox
Awi Zawi Soccerball shade 23'
Malegioco Soccerball shade 65' (o.g.)
Estadio Tortura
CF Inquisición 1 - 0 FC Genocide
Trapilovic Soccerball shade 39'

July 21 Variola Park
FC Smallpox 0 - 0 SC Manifest Destiny
Stadion Slobodan Milošević
FC Genocide 2 - 1 CF Inquisición
Augursson Soccerball shade 3'11' Manese Soccerball shade 86'

July 28 Homestead Park
SC Manifest Destiny 1 - 1 CF Inquisición
Roykfrie Soccerball shade 54' Roko Shambo Soccerball shade 72'
Variola Park
FC Smallpox 1 - 2 FC Genocide
Spørk Soccerball shade 33' Zaki Al-Aqrip Soccerball shade 26'
O'Toole Soccerball shade 53'

August 4 Estadio Tortura
CF Inquisición 1 - 3 FC Smallpox
Manese Soccerball shade 66' Getlost Soccerball shade 75'
Idioktisios Soccerball shade 81' (o.g.)
Hundemol Soccerball shade 86'
Stadion Slobodan Milošević
FC Genocide 2 - 2 SC Manifest Destiny
Community Theater Soccerball shade 56'74' Hitler Soccerball shade 1'
Vehemently Soccerball shade 14'


Group B

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1Lokomotiv Buchenwald (Q) 6 3 2 1 7 3 +4 11
2CF Cartel de Escobar (Q) 6 2 4 0 5 2 +3 10
3AC Gaddafi 6 1 3 2 3 4 -1 6
4Sinn Féin FC (R) 6 1 1 4 3 9 -6 4

(Q) Qualified for Knockout; (S) Saved from Relegation via Playoff Win (R) Relegated

    : Advanced to Knockout Stage
    : Advanced to Relegation Playoff
June 30 Montaña de Coca
CF Cartel de Escobar 2 - 0 Sinn Féin FC
Pele (Not That One) Soccerball shade 15'
Poomplim Soccerball shade 39'
Gaddafi Stadium
AC Gaddafi 0 - 1 Lokomotiv Buchenwald
Jankovic Soccerball shade 58' (o.g.)

July 7 Boxcar Ground
Lokomotiv Buchenwald 1 - 1 CF Cartel de Escobar
Scheissedecker Soccerball shade 59' Pele (Not That One) Soccerball shade 85'
Troubles Park
Sinn Féin FC 3 - 0 AC Gaddafi
Fafana Soccerball shade 39'
Havidi Soccerball shade 42'
Joao Natacao Soccerball shade 75'

July 14 Troubles Park
Sinn Féin FC 0 - 3 Lokomotiv Buchenwald
Brappa Doo Soccerball shade 62'67'
Incubator-Jones Soccerball shade 90'
Montaña de Coca
CF Cartel de Escobar 0 - 0 AC Gaddafi

July 21 Boxcar Ground
Lokomotiv Buchenwald 1 - 0 Sinn Féin FC
Moist Soccerball shade 20'
Gaddafi Stadium
AC Gaddafi 0 - 0 CF Cartel de Escobar

July 28 Troubles Park
Sinn Féin FC 0 - 0 CF Cartel de Escobar
Boxcar Ground
Lokomotiv Buchenwald 0 - 0 AC Gaddafi

August 4 Montaña de Coca
CF Cartel de Escobar 2 - 1 Lokomotiv Buchenwald
Palomitas Soccerball shade 20'
Lighthouse Soccerball shade 49'
Scheissedecker Soccerball shade 76'
Gaddafi Stadium
AC Gaddafi 3 - 0 Sinn Féin FC
Vaart Soccerball shade 10'86'
Spazzatura Soccerball shade 89'


Group C

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1Nuclear Arsenal (Q) 6 4 1 1 9 4 +5 13
2Kim Jong Un-ited (Q) 6 4 1 1 7 4 +3 13
3Force Publique FC 6 2 0 4 4 7 -3 6
4Sun City FC (R) 6 0 2 4 3 8 -5 2

(Q) Qualified for Knockout; (S) Saved from Relegation via Playoff Win (R) Relegated

    : Advanced to Knockout Stage
    : Advanced to Relegation Playoff
June 30 Teller-Ulam Park
Nuclear Arsenal 2 - 0 Kim Jong Un-ited
Ehrwurm Soccerball shade 26'
Bukaku Soccerball shade 77'
Severed Hands Road
Force Publique FC 1 - 0 Sun City FC
Uzgaida Soccerball shade 22'

July 7 Sun City Stadium
Sun City FC 1 - 1 Nuclear Arsenal
Hubbabubba Soccerball shade 74' Bukaku Soccerball shade 18'
Supreme Leader Stadium
Kim Jong Un-ited 1 - 0 Force Publique FC
Dangermaus Soccerball shade 66' (o.g.)

July 14 Supreme Leader Stadium
Kim Jong Un-ited 1 - 0 Sun City FC
Prosperity Soccerball shade 24'
Teller-Ulam Park
Nuclear Arsenal 3 - 0 Force Publique FC
Executive Soccerball shade 6'45'
Truplovic Soccerball shade 71'

July 21 Sun City Stadium
Sun City FC 2 - 2 Kim Jong Un-ited
Afogado Soccerball shade 34'
Blergelsen Soccerball shade 71'
Elmo Soccerball shade 18'57'
Severed Hands Road
Force Publique FC 1 - 2 Nuclear Arsenal
Vouyon Soccerball shade 25' der Kashen Soccerball shade 45'
Truplovic Soccerball shade 68'

July 28 Supreme Leader Stadium
Kim Jong Un-ited 2 - 0 Nuclear Arsenal
Elmo Soccerball shade 10'
Gravlund Soccerball shade 66' (o.g.)
Sun City Stadium
Sun City FC 0 - 2 Force Publique FC
Vouyon Soccerball shade 5'
Cochella Soccerball shade 80' (o.g.)

August 4 Teller-Ulam Park
Nuclear Arsenal 1 - 0 Sun City FC
Dukke Soccerball shade 90'
Severed Hands Road
Force Publique FC 0 - 1 Kim Jong Un-ited
Goonk Soccerball shade 59'


Group D

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1FC Kristallnacht (Q) 6 3 3 0 12 7 +5 12
2Drone Strikers FC (Q) 6 2 2 2 8 11 -3 8
3FC Spartak Hamas 6 1 4 1 11 10 +1 7
4Real Qaeda (R) 6 0 3 3 6 9 -3 3

(Q) Qualified for Knockout; (S) Saved from Relegation via Playoff Win (R) Relegated

    : Advanced to Knockout Stage
    : Advanced to Relegation Playoff
June 30 Hezbollah Stadium
FC Spartak Hamas 2 - 3 Drone Strikers FC
Karimi Soccerball shade 26'
Novotny Soccerball shade 35'
Bjorn Soccerball shade 21'40'66'
Reichstagstadion
FC Kristallnacht 2 - 1 Real Qaeda
Maybenono Soccerball shade 45'
Cavity Soccerball shade 61'
Bolando Soccerball shade 59'

July 7 The Cave
Real Qaeda 1 - 1 FC Spartak Hamas
Neinhoff Soccerball shade 62' Armedico Soccerball shade 61' (o.g.)
MQ Stadium
Drone Strikers FC 0 - 3 FC Kristallnacht
Tigrepeña Soccerball shade 15'
Zvrace Soccerball shade 24'
Nuevohuevos Soccerball shade 76'

July 14 MQ Stadium
Drone Strikers FC 1 - 0 Real Qaeda
Frütenscupen Redcard 5'
Bjorn Soccerball shade 78'
Hezbollah Stadium
FC Spartak Hamas 2 - 2 FC Kristallnacht
Karimi Soccerball shade 43'45' Tigrepeña Soccerball shade 34'
Maybenono Soccerball shade 85'

July 21 The Cave
Real Qaeda 1 - 1 Drone Strikers FC
Neinhoff Soccerball shade 36' Ladeeda Soccerball shade 90'
Reichstagstadion
FC Kristallnacht 1 - 1 FC Spartak Hamas
Cavity Soccerball shade 50' Karimi Soccerball shade 9'

July 28 MQ Stadium
Drone Strikers FC 1 - 3 FC Spartak Hamas
Trudnoca Soccerball shade 61' John Cougar Soccerball shade 24'
Trollheimen Soccerball shade 65'89'
The Cave
Real Qaeda 1 - 2 FC Kristallnacht
De Kock Soccerball shade 74' Hikiniku Soccerball shade 8'
Bleurve Soccerball shade 34'

August 4 Hezbollah Stadium
FC Spartak Hamas 2 - 2 Real Qaeda
John Cougar Soccerball shade 6'
Karimi Soccerball shade 56'
Boceta Soccerball shade 17'
De Kock Soccerball shade 34' (pen.)
Reichstagstadion
FC Kristallnacht 2 - 2 Drone Strikers FC
Wirksam Soccerball shade 21'
Cavity Soccerball shade 45'
Cavity Soccerball shade 3' (o.g.)
Frütenscupen Soccerball shade 31'


Relegation Round

Semifinals Final
 
 CF Inquisición 2  
 Sinn Féin FC 1  
 
    CF Inquisición 2  
  Real Qaeda 1  
 
 Sun City FC 1  
 Real Qaeda 2    

Relegation Semifinals

August 11 Estadio Tortura
CF Inquisición 2 - 1 Sinn Féin FC
Westerbahn Soccerball shade 72'
Manese Soccerball shade 83'
Fafana Soccerball shade 78'
Sun City Stadium
Sun City FC 1 - 2 Real Qaeda
Zauber Soccerball shade 44' Neinhoff Soccerball shade 6'42'


Relegation Final

August 18
CF Inquisición 2 - 1 Real Qaeda
Putamadre Soccerball shade 17'
Manese Soccerball shade 51'
Bolando Soccerball shade 40'


Promotion Playoff

September 1
Real Qaeda 0 - 1 Sporting Gulag
Gandas Soccerball shade 35'


Knockout Stage

Quarterfinals Semifinals Championship
 
 FC Smallpox 0  
 CF Cartel de Escobar 3  
 
    CF Cartel de Escobar 1  
  Nuclear Arsenal 2  
 
 Nuclear Arsenal 1  
 Drone Strikers FC 0    
    Nuclear Arsenal 0
    FC Kristallnacht 1
 Lokomotiv Buchenwald 0 (2)    
 SC Manifest Destiny 0 (1)    
 
    Lokomotiv Buchenwald 0  
  FC Kristallnacht 2  
 
 FC Kristallnacht 4
 Kim Jong Un-ited 0  

Quarterfinals

August 11 Variola Park
FC Smallpox 0 - 3 CF Cartel de Escobar
Palomitas Soccerball shade 31'
Pele (Not That One) Soccerball shade 41'74'
Teller-Ulam Park
Nuclear Arsenal 1 - 0 Drone Strikers FC
Liceverso Soccerball shade 16'
Boxcar Ground
Lokomotiv Buchenwald 0 - 0
(a.e.t.)
SC Manifest Destiny
  Penalties  
Creamy Soccerball shade cross
Scheissedecker Soccerball shade cross
Dvorak Soccerball shade
Moist Soccerball shade cross
Küntsler Soccerball shade cross
Bryllupsen Soccerball shade
(2 - 1) Vehemently Soccerball shade cross
Malegioco Soccerball shade
McCracken Soccerball shade cross
Barbacoa Soccerball shade cross
Hyllton Soccerball shade cross
LastigenSoccerball shade cross
Reichstagstadion
FC Kristallnacht 4 - 0 Kim Jong Un-ited
Cavity Soccerball shade 2'
Tigrepeña Soccerball shade 8'78'
Hikiniku Soccerball shade 65'


Semifinals

August 18
CF Cartel de Escobar 1 - 2 Nuclear Arsenal
Muggy Oh Soccerball shade 65' Executive Soccerball shade 14'71'
Lokomotiv Buchenwald 0 - 2 FC Kristallnacht
Bleurve Soccerball shade 7'
Nuevohuevos Soccerball shade 29'

Final

August 25
Nuclear Arsenal 0 - 1 FC Kristallnacht
Cavity Soccerball shade 90'


Statistics

Scoring

Rank Player Club Goals
1Flag of KSA Akram Karimi 5
Flag of ARG Serg CavityFC Kristallnacht
Flag of FRA Laurent ManeseCF Inquisición
2Flag of ISL Guus BjornDrone Strikers FC4
Flag of BRA Pele (Not That One)CF Cartel de Escobar
Flag of ENG Ashley ExecutiveNuclear Arsenal
Flag of ECU Francisco TigrepeñaFC Kristallnacht
Flag of GER Richard NeinhoffReal Qaeda
3Flag of KSA Awi ZawiFC Smallpox3
Flag of BRA ElmoKim Jong Un-ited
Flag of BEL Boo VehementlySC Manifest Destiny
  • 21 players with 2 goals

Clean Sheets

Rank Player Club Clean Sheets
1Flag of FIN Reko HoistonenLokomotiv Buchenwald5
Flag of NIR Sullivan TaintCF Cartel de Escobar
2Flag of ARG Juan PeligrosoFC Kristallnacht4
Flag of GER Julian MundenbachKim Jong Un-ited
Flag of GRE Aggro CraggroNuclear Arsenal
3Flag of NED Martin van MelkenFC Smallpox3
Flag of NIR Owen TrembleySC Manifest Destiny
  • 4 players with 2 clean sheets



IRM Programming
Wrestling Coming back soon...
South Tucson Youth Football Season: Spring 2016 - Fall 2016 - Fall 2017
Corso Cup: 2017
IRM Racing Diddler Cup Racing Series: 2017
Big F'N Trucks: Coming back soon...
Inactive/Defunct
Wrestling WCW Universe Mode (WWE '12) - G-1-900-909-9900 - Indie Fight Club
South Tucson Youth Sports Little League World Series 2013 - Little League World Series 2014 - South Tucson Youth Basketball 2015
Other Sports Big F'N Trucks 2013 Series - Cricket American Style 1 - Durham County CYO (2014) - 2014 6 Balls Championship - TUFFGUY Competition
Human Cockfighting League (HCL)
For info on HCL, please visit the HCL wiki page.
KUMITE
For info on KUMITE, please visit the KUMITE page

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.