FANDOM


Cyo
2014 Durham County CYO Summer League
Dates June 1, 2014 - ?
Sport Basketball
Game Used College Hoops 2K8, Xbox 360
Format League & Playoffs
Participants 100
Matches Played 1,193
Champion(s) Feast of the Golden Corral
Tournament History
CYO Summer
League (2014)
CYO Summer
League (2015)

This is the 2014 summer edition of the Durham County CYO Basketball League. On March 21, 2014, IRM posted on Facebook and Twitter about receiving an email from Durham County, North Carolina, offering exclusive broadcast rights to their CYO Summer League.

The summer league comprised of 100 teams, and began on Sunday, June 1, 2014, concluding on TBA. The league is simulated using College Hoops 2K8 for XBOX 360, and is done by editing current teams in the game.

Presenters

  • Bishop Ted McGonigle (Bryan)
  • Father Jeb Mudflaps (Fitz)
  • Father Timothy O'Thomas (Will)

Standings

Bible Belt Conference
  Conf All
Team W L W L
Heavenly Bodies10 - 4 12 - 9
Disciples of Apocalypse8 - 6 14 - 7
St. Kurt Anglican8 - 6 12 - 9
San Padre Roberto Hardcore7 - 7 11 - 11
First Baptist Bar & Grill7 - 7 9 - 12
Sister Abigail6 - 8 10 - 12
†St. James the Worthy5 - 9 11 - 12
Sacrificial Lamb5 - 9 7 - 16
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Big 12 Apostles Conference
  Conf All
Team W L W L
Bread Division
St. Herbert of Tijuana11 - 5 14 - 9
St. Thomas the Heretic9 - 7 12 - 12
Judean People's Church7 - 9 15 - 10
St. Francis of the Sissies7 - 9 11 - 12
People's Church of Judea6 - 10 11 - 15
Holy Roman Candle6 - 10 8 - 15
Wine Division
St. Justin the Non-Prophet10 - 6 14 - 9
St. Warren the Regulator9 - 7 12 - 11
Immaculate Spleen9 - 7 11 - 13
St. Elsewhere8 - 8 11 - 11
†St. Stephen Bonaventure8 - 8 14 - 12
Blessed Virgin Daiquiri6 - 10 11 - 12
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Big Altar Conference
  Conf All
Team W L W L
Queen of Mercury10 - 4 14 - 7
Our Lady of the Puddle9 - 5 16 - 7
St. Arthur the Metalworker7 - 7 11 - 11
St. Keurig of Coffeepot7 - 7 9 - 13
St. Anger6 - 8 6 - 15
White Russian Orthodox6 - 8 9 - 12
Joe Episcopal6 - 8 10 - 11
†St. Bernard of the Mountain5 - 9 11 - 12
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Big Cross Conference
  Conf All
Team W L W L
Blessed Cheesemakers12 - 2 18 - 3
Feast of the Golden Corral11 - 3 14 - 7
Church's Chicken7 - 7 10 - 11
Vinnie's Church & Deli6 - 8 10 - 11
Immaculate Pasta6 - 8 10 - 11
Artificial Seminary5 - 9 11 - 12
Our Lady of Perpetual Diesel5 - 9 9 - 13
†Pawn Shop of the Nazarene4 - 10 9 - 14
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Big Ten Commandments Conference
  Conf All
Team W L W L
St. Bob Eucharist13 - 5 17 - 8
Sister Christian Academy13 - 5 18 - 9
Sodom E-Learning School10 - 8 15 - 10
†Pope Enis III10 - 8 14 - 13
Our Lady of Guacamole9 - 9 11 - 13
St. Elmo Fire8 - 10 11 - 15
St. Patrick the Misquoted7 - 11 11 - 15
Nelly the St. Lunatic7 - 11 10 - 14
St. John the Rapist7 - 11 14 - 13
St. Jeff the Apostles' Friend6 - 12 9 - 16
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
B'nai B'asketball League
  Conf All
Team W L W L
†Saul Goodman Day School10 - 4 15 - 5
Temple B'nai Endennehy10 - 4 12 - 8
Challah Effiahermy7 - 7 11 - 9
Shmendrik Academy7 - 7 9 - 11
Temple of the Hidden Legends6 - 8 11 - 9
Mt. Cyanide6 - 8 9 - 11
Temple of Doom6 - 8 6 - 14
Shomer Shabbos4 - 10 9 - 11
† – Regular season champion (no conference tournament)
^ – At-large selection
Conference INRI
  Conf All
Team W L W L
†Pope D'Angelo the Plentiful13 - 5 20 - 6
Vandross Lutheran11 - 7 15 - 11
Incoherent Word10 - 8 13 - 12
Hashtag Blessed Sacrament10 - 8 13 - 13
Pope Elijah IV8 - 10 12 - 13
Holy Coupon Redeemer8 - 10 12 - 15
Parker Brothers Academy8 - 10 10 - 16
Immaculate Misconception8 - 10 11 - 14
Mother Smucker8 - 10 14 - 12
St. Andrew of the Testament6 - 12 10 - 15
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
New Testament League
  Conf All
Team W L W L
Deacon Baptista10 - 4 15 - 8
Mercy Harvest8 - 6 11 - 10
Life Word Parish7 - 7 12 - 10
Thomas Hayden Church7 - 7 9 - 13
Our Lady on Toast7 - 7 9 - 12
Burning Bush7 - 7 8 - 13
†Ark of the Convent6 - 8 12 - 11
Greek Unorthodox4 - 10 9 - 12
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Pentecostal Conference
  Conf All
Team W L W L
Laettner Christian Day School9 - 5 11 - 10
Immaculate Right Cross9 - 5 12 - 9
Eternal Disappointment7 - 7 9 - 11
St. Nicholas the Pimp7 - 7 10 - 12
Pope Len the Pious6 - 8 8 - 13
St. Gregory the Manic6 - 8 10 - 12
†St. Richard the Flatulent6 - 8 10 - 13
St. Cameron the Crazy6 - 8 10 - 13
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Sacramental Athletic Conference
  Conf All
Team W L W L
Christ Almighty!12 - 6 15 - 10
Our Lady of Partial Nudity12 - 6 17 - 9
†Anal Roberts Prep12 - 6 17 - 10
Christ the Kong11 - 7 16 - 10
Holy Mother of God!9 - 9 11 - 14
Feast of the Early Bird Supper8 - 10 10 - 15
Queen of Peas Before8 - 10 9 - 15
Holy Moly Trinity7 - 11 15 - 13
Deus In Carne Asada6 - 12 10 - 15
St. Christopher of Fresno5 - 13 10 - 16
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection
Transubstantiation League
  Conf All
Team W L W L
2 Live Crucifixion15 - 3 17 - 8
Motley Crucifixion12 - 6 16 - 10
Sacramental Kings11 - 7 15 - 12
†St. Frederick of Hollywood9 - 9 15 - 12
Our Lady of Pancake Breakfasts8 - 10 9 - 16
St. Adipose8 - 10 11 - 13
Papal Mainframe8 - 10 11 - 14
Holy Carp7 - 11 11 - 14
Sacred Mess6 - 12 11 - 16
Sisters of Plenitude6 - 12 10 - 16
† – Conference tournament champion
^ – At-large selection

Conference Tournaments

Bible Belt
  First round Semifinals Finals
                                     
1  Heavenly Bodies 8  
8  Sacrificial Lamb 16    
    8  Sacrificial Lamb 10  
    4  San Padre Rob. 6    
4  San Padre Rob. 19        
5  First Baptist 9      
    8  Sacrificial Lamb 8
      7  James t. Worthy 12
2  Disciples of Apoc. 2      
7  James t. Worthy 9        
    7  James t. Worthy 11    
    6  Sister Abigail 8  
3  Kurt Anglican 6    
6  Sister Abigail 15  
Big 12 Apostles
  First round Second round Semifinals Finals
                                     
  B1  St. Herbert 6  
W4  St. Elsewhere 9     B5  People's Judea 13    
B5  People's Judea 18       B5  People's Judea 19  
    B3  Judean People's 10    
  W2  St. Warren 4        
B3  Judean People's 14     B3  Judean People's 19      
W6  Virgin Daiquiri 2       B5  People's Judea 3
      W5  St. Stephen B 6
  W1  St. Justin 9      
B4  Francis Sissies 8     W5  St. Stephen B 13        
W5  St. Stephen B 11       W5  St. Stephen B 11    
    B2  St. Thomas 9  
  B2  St. Thomas 10    
W3  Imm. Spleen 13     W3  Imm. Spleen 4  
B6  Roman Candle 11  
Big Altar
  First round Semifinals Finals
                                     
1  Queen of Mercury 4  
8  St. Bernard 13    
    8  St. Bernard 11  
    4  St. Keurig 2    
4  St. Keurig 14        
5  St. Anger 6      
    8  St. Bernard 14
      2  Our Lady/Puddle 10
2  Our Lady/Puddle 16      
7  Joe Episcopal 6        
    2  Our Lady/Puddle 14    
    3  St. Arthur 0  
3  St. Arthur 7    
6  White Russian 6  
Big Cross
  First round Semifinals Finals
                                     
1  Cheesemakers 11  
8  Pawn Shop 16    
    8  Pawn Shop 18  
    4  Vinnie's 11    
4  Vinnie's 16        
5  Imm. Pasta 4      
    8  Pawn Shop 19
      6  Artificial Sem. 15
2  Golden Corral 10      
7  Perpetual Diesel 19        
    7  Perpetual Diesel 16    
    6  Artificial Sem. 19  
3  Church's Chicken 6    
6  Artificial Sem. 16  
Big Ten Commandments
  First round Second round Semifinals Finals
                                     
  1  St. Bob Euch. 8  
8  Nelly the St. 6     9  John the Rapist 14    
9  John the Rapist 8       9  John the Rapist 7  
    4  Pope Enis III 13    
4  Pope Enis III 16        
5  OL Guacamole 13      
    4  Pope Enis III 22
      2  Sister Christian 10
  2  Sister Christian 19      
7  St. Patrick 15     7  St. Patrick 9        
10  St. Jeff 6       2  Sister Christian 16    
    6  St. Elmo Fire 7  
3  Sodom E. 2    
6  St. Elmo Fire 9  
Conference INRI
  First round Second round Semifinals Finals
                                     
  1  Pope D'Angelo 18  
8  Immaculate Mis. 7     9  Mother Smucker 9    
9  Mother Smucker 16       1  Pope D'Angelo 15  
    4  #Blessed 12    
4  #Blessed 21        
5  Pope Elijah IV 17      
    1  Pope D'Angelo 15
      6  Holy Coupon 6
  2  Vandross Luth. 17      
7  Parker Brothers 14     7  Parker Brothers 9        
10  St. Andrew 8       2  Vandross Luth. 7    
    6  Holy Coupon 11  
3  Incoherent Word 9    
6  Holy Coupon 15  
New Testament League
  First round Semifinals Finals
                                     
1  Deacon Baptista 15  
8  Greek Unorthodox 4    
    1  Deacon Baptista 13  
    4  Thomas Hayden 6    
4  Thomas Hayden 16        
5  OL on Toast 14      
    1  Deacon Baptista 8
      7  Ark of Convent 16
2  Mercy Harvest 9      
7  Ark of Convent 18        
    7  Ark of Convent 19    
    3  Life Word 13  
3  Life Word 18    
6  Burning Bush 11  
Pentecostal League
  First round Semifinals Finals
                                     
1  Laettner 5  
8  St. Cameron 27    
    8  St. Cameron 12  
    4  Nicholas the Pimp 11    
4  Nicholas the Pimp 10        
5  Len the Pious 2      
    8  St. Cameron 7
      7  St. Richard 16
2  Imm. Right Cross 10      
7  St. Richard 11        
    7  St. Richard 11    
    6  St. Gregory 7  
3  Eternal Dis. 8    
6  St. Gregory 14  
Sacramental Conference
  First round Second round Semifinals Finals
                                     
  1  Christ Almighty! 11  
8  Holy Moly 16     8  Holy Moly 20    
9  Carne Asada 2       8  Holy Moly 17  
    4  Christ the Kong 9    
4  Christ the Kong 18        
5  Mother of God! 6      
    8  Holy Moly 6
      3  Anal Roberts 16
  2  OL Partial Nudity 11      
7  Queen of Peas 6     10  St. Christopher 6        
10  St. Christopher 14       2  OL Partial Nudity 8    
    3  Anal Roberts 18  
3  Anal Roberts 15    
6  Early Bird 13  
Transubstantiation League
  First round Second round Semifinals Finals
                                     
  1  2 Live Cruc. 2  
8  Holy Carp 8     9  Sacred Mess 9    
9  Sacred Mess 14       9  Sacred Mess 7  
    4  St. Frederick 14    
4  St. Frederick 13        
5  OL Pancake 11      
    4  St. Frederick 13
      3  Sac. Kings 9
  2  Motley Cruc. 12      
7  Papal Mainframe 18     10  Sisters of Plen. 10        
10  Sisters of Plen. 22       2  Motley Cruc. 15    
    3  Sac. Kings 21  
3  Sac. Kings 16    
6  St. Adipose 10  

Tournament Seeds

The CYO post-season championship tournament is comprised of 24 teams. Eleven teams receive automatic bids by winning their conference tournaments. (The B'nai B'asketball League does not have a conference tournament, and so the automatic bid goes to their regular season champion.) The remaining thirteen teams are granted "at-large" bids.

Once the field of 24 teams has been established, the Selection Committee will rank the teams 1-24. The top 8 teams are seeded 1-8, and considered "protected seeds". They receive byes to the Sacramental Sixteen. The remaining 16 teams are seeded according to their rank, with teams ranked 9 & 10 receiving 9 seeds, 11 & 12 receiving 10 seeds, and so on. Teams that are not protected seeds can be moved up or down one seed line, in order to avoid scheduling conflicts, such as facing a team they have played during the regular season, or in order to avoid an inter-conference match-up earlier than the Ecclesiastical Eight.

Seed School Conference Record Berth type Overall rank
1 Blessed Cheesemakers Big Cross 18-3 At-large 1
2 Saul Goodman Day School B'Nai BL 15-5 Auto-bid 2
3 Feast of the Golden Corral Big Cross 14-7 At-large 3
4 Our Lady of the Puddle Big Altar 16-7 At-large 4
5 Pope D'Angelo the Plentiful Conf. INRI 20-6 Auto-bid 5
6 St. Bob Eucharist Big Ten Comm. 17-8 At-large 6
7 Sister Christian Academy Big Ten Comm. 18-9 At-large 7
8 Anal Roberts Prep SAC 17-10 Auto-bid 8
9 St. Herbert of Tijuana Big 12 Ap. 14-9 At-large 9
2 Live Crucifixion Transub. 17-8 At-large 12
10 Christ the Kong SAC 16-10 At-large 10
St. Justin the Non-Prophet Big 12 Ap. 14-9 At-large 11
11 Our Lady of Partial Nudity SAC 17-9 At-large 13
Challah Effiahermy B'Nai BL 11-9 At-large 14
12 Temple B'Nai Endennehy B'Nai BL 12-8 At-large 15
Queen of Mercury Big Altar 14-7 At-large 16
13 Pope Enis III Big Ten Comm. 14-13 Auto-bid 17
St. Stephen Bonaventure Big 12 Ap. 14-12 Auto-bid 18
14 Ark of the Convent New Test. 12-11 Auto-bid 19
St. Frederick of Hollywood Transub. 15-12 Auto-bid 20
15 St. Bernard of the Mountain Big Altar 11-12 Auto-bid 21
Pawn Shop of the Nazarene Big Cross 9-14 Auto-bid 23
16 St. James the Worthy Bible Belt 11-12 Auto-bid 22
St. Richard the Flatulent Pentecostal 10-13 Auto-bid 24

Bracket

* - Denotes overtime

  Opening Round
Date TBA
    Sacred Sixteen
Date TBA
    Ecclesiastical Eight
Date TBA
    Faithful Four
Date TBA
                                     
        1  Blessed Cheese 13  
  16  St. James 13     16  St. James 4    
  16  St. Richard 2         1  Blessed Cheese 16  
    9  2 Live Cruc. 6    
        8  Anal Roberts 6    
  9  St. Herbert 14     9  2 Live Cruc. 16  
  9  2 Live Cruc. 19       1  Blessed Cheese 6  
    5  Pope D'Angelo 12    
        4  OL Puddle 22  
  13  Pope Enis III 10     13  St. Stephen 8    
  13  St. Stephen 11         4  OL Puddle 6  
    5  Pope D'Angelo 16  
        5  Pope D'Angelo 16     Championship
Date TBA
  12  B'Nai End. 4     12  Queen of Merc. 11  
  12  Queen of Merc. 13     5  Pope D'Angelo 8  
3  Golden Corral 9
        2  Saul Goodman 8  
  15  St. Bernard 10     15  Pawn Shop 15    
  15  Pawn Shop 12*         15  Pawn Shop 9  
    10  Christ Kong 18    
        7  Sister Christian 12    
  10  Christ Kong 17*     10  Christ Kong 19  
  10  St. Justin 16       10  Christ Kong 10  
    3  Golden Corral 13  
        3  Golden Corral 12  
  14  Ark Convent 9     14  St. Frederick 6    
  14  St. Frederick 11         3  Golden Corral 15  
    11  OL Partial N. 12  
        6  St. Bob Euch. 14    
  11  OL Partial N. 15     11  OL Partial N. 21*  
  11  Challah Eff. 5  




IRM Programming
Wrestling Coming back soon...
South Tucson Youth Football Season: Spring 2016 - Fall 2016 - Fall 2017
Corso Cup: 2017
IRM Racing Diddler Cup Racing Series: 2017
Big F'N Trucks: Coming back soon...
Inactive/Defunct
Wrestling WCW Universe Mode (WWE '12) - G-1-900-909-9900 - Indie Fight Club
South Tucson Youth Sports Little League World Series 2013 - Little League World Series 2014 - South Tucson Youth Basketball 2015
Other Sports Big F'N Trucks 2013 Series - Cricket American Style 1 - Durham County CYO (2014) - 2014 6 Balls Championship - TUFFGUY Competition
League of Atrocities
(LOA)
Current season: 2017 (Prem-Div2-Div3)
Past seasons: 2015 - 2015-16 (Prem-Div2) - Summer 2016 (Champ-Lower Div)
Human Cockfighting League (HCL)
For info on HCL, please visit the HCL wiki page.
KUMITE
For info on KUMITE, please visit the KUMITE page

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.